"Zero waste - życie bez śmiecie ma sens"

Za uczestnikami zajęć DŚDS pierwszy etap warsztatów „Zero Waste – życie bez śmieci ma sens” organizowanych przez Stowarzyszenie Zwykłe „Pomoc”, działające na rzecz Dziennego Środowiskowego Domu Samopomocy w Radzyniu Podlaskim oraz przez Miasto Radzyń Podlaski. Społeczność naszego ośrodka wraz z uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim oraz członkami Polskiego Związku Niewidomych zdobyło doświadczenia i wiedzę z zakresu artykułów spożywczych i żywności w myśl zasad „Zero Waste”. Podczas warsztatów prowadzone były treningi edukacyjne, zaradności życiowej, ekonomiczne, gospodarcze, umiejętności społecznych, umiejętności praktycznych, umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, komunikacji werbalnej i niewerbalnej, umiejętności spędzania czasu wolnego. Zostały wykorzystane techniki z zakresu: terapii zajęciowej, arteterapii, socjoterapii, ergoterapii.

Uczestnicy spotkań zdobywali wiedzę praktyczną oraz:

przygotowywali listę zakupów,

robili zakupy zgodnie z zasadami „Zero Waste”,

przygotowywali potrawy,

tworzyli doniczki z odpadów,

sadzili cebulki na szczypior, dynię i arbuzy,

tworzyli ocet jabłkowy,

wykorzystywali wszystkie zakupione produkty,

tak aby nie produkować zbędnych odpadów.

Przed nami kolejny etap warsztatów. Już od poniedziałku zaczynamy warsztaty edukacyjne i praktyczne wprowadzające w nurt „Zero Waste” w zakresie artykułów tekstylnych oraz ubrań. Wszystko to dla wspólnego dobra oraz naszej planety!

 

Bal Czerwonego Krzyża "CZERWONA NIĆ POMOCY”

Dziś społeczność naszego ośrodka miała zaszczyt uczestniczyć w
Balu Czerwonego Krzyża "CZERWONA NIĆ POMOCY”, który odbył się w murach Pałacu Potockich. Uczestnicy spotkania brali udział w inscenizacji historycznej, koncercie i występach artystycznych oraz w akcji charytatywnej „Kłębek niespodzianek”, podczas której każdy uczestnik mógł wesprzeć działania PCK, otrzymując symboliczny upominek przygotowany przez wolontariuszy i darczyńców.
Było to wyjątkowe spotkanie pełne historii, muzyki, wzruszeń i wspólnego dobra. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

Premiera książki Agaty Karpińskiej „Niezwykli - bajki o słabościach i supermocach""

Za nami wyjątkowe wydarzenie, a mianowicie premiera książki Agaty Karpińskiej „Niezwykli - bajki o słabościach i supermocach".
Ta historia zaczęła się od wizyty Pani Agaty w DŚDS oraz rozmów z uczestnikami naszych zajęć. Autorka zainspirowana słowami: „Chcemy być traktowani normalnie” stworzyła niezwykłą opowieść.
Podczas spotkania poznaliśmy głównych bohaterów i kilka początków historii, które chętnie doczytamy w książce.
To opowieść, która wraca do tego samego pokoju i tych samych bohaterów z książki „Niewinny, że inny. Bajka o tolerancji”.
Tym razem pojawiają się też nowe postacie i nowe historie.
Wydarzenie odbywało się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Radzyń Podlaski oraz Dziennego Środowiskowego Domu Samopomocy w Radzyniu Podlaskim. Nad przebiegiem wydarzenia czuwał Radzyński Ośrodek Kultury.
Serdecznie dziękujemy Pani Agacie Karpińskiej za to inspirujące, niezwykłe spotkanie, które rozbudzało wyobraźnie, przekazywało bardzo ważne wartości moralne oraz poruszało między innymi temat tolerancji i pewności siebie. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego wydarzenia oraz wszystkim przybyłym gościom. Był to wyjątkowy czas, który pokazał nasze wspólne” supermoce" a mianowicie wspólnotę i wsparcie.
Serdecznie polecamy wszystkie książki Pani Agaty Karpińskiej, w których można znaleźć wszystko to, co ważne w życiu!!! 

Obchody 235 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Radzyniu Podlaskim

Aktywnie wzięliśmy udział w obchodach z okazji 235. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA oraz PIKNIKU KONSTYTUCYJNYM. Wręczaliśmy róże wykonane podczas zajęć w naszym o środku. Każdy, kto odwiedzał stoisko DŚDS otrzymywał stworzoną broszurkę „POZNAJ TERAPIĘ DŚDS I ZNAJDŹ SWOJĄ ŚCIEŻKĘ” zachęcającą do treningu umysłu oraz w aktywny sposób zapoznania się z działalnością naszego domu. Kto jeszcze nie dostał, śmiało można pobierać. 😍😍😍
Dziękujemy za tak liczną obecność!😍😍😍😍

Dzień Ziemi 2026

Dziś społeczność naszego ośrodka postanowiła zrobić coś dobrego dla planety i z okazji Dnia Ziemi, który przypada właśnie dzisiaj, zorganizowaliśmy sprzątanie terenów zielonych na osiedlu Bulwary. Zebraliśmy ok. 10 kg. śmieci - niestety nie jest to wynik godny pochwał bardziej zmartwień. Pomimo wyznaczonych miejsc i rozstawienia śmietników jeszcze nie wszyscy dbają o wspólne środowisko.
Miłośnicy ogrodnictwa z naszego DŚDS zabrali się również za pielenie i pielęgnację roślin w naszym ogródku. Dziś dużo rozmawialiśmy o ekologicznych sposobach życia i wspólnej trosce o środowisko. Co możesz zrobić dla naszej planety? Możemy bardzo dużo, a między innymi:
-posadzić nowe drzewa i rośliny,
-zasiać łąki kwietne,
-planować własne wydarzenia proekologiczne,
-ograniczać zużycie plastiku,
-przyłącz się do sprzątania Ziemi,
-wspierać zrównoważoną modę,
- miej wyrzucać więcej naprawiać.
Dbajmy o naszą planetę!!!