Świetlica to kolejna z pracowni, która funkcjonuje w Dziennym Środowiskowym Domu Samopomocy. Bazą są zajęcia wspierająco-aktywizujące, prowadzone w taki sposób, aby w pełni odpowiadały na potrzeby i możliwości podopiecznych. Zapewniane są grupowe i indywidualne formy wsparcia. Atmosfera jest serdeczna i przyjazna, co wyzwala w podopiecznym zaufanie, poczucie bezpieczeństwa i sprzyja aktywnemu uczestnictwu w zajęciach. Wzmacniane jest również poczucie własnej wartości i samoakceptacji, rozwijane są procesy poznawcze tj: uwaga, pamięć, myślenie, mowa i wyobraźnia.
W pracowni świetlicowej wdraża się i aktywizuje uczestników w zakresie różnych form zajęć tj:
Zajęcia rewalidacyjne
Dzięki zajęciom rewalidacyjnym doskonalona jest motoryka duża, mała oraz poprawna wymowa. W ramach tych zajęć utrwalana jest także znajomość liter, cyfr, dni tygodnia, nazwy miesięcy oraz kształtuje się określanie stosunków czasowo -przestrzennych . Ćwiczona jest koordynacja wzrokowo–ruchowa, spostrzegawczość poprzez zajęcia grafomotoryczne . Zajęcia rewalidacyjne, mają na celu przystosowanie osób niepełnosprawnych do życia, mimo posiadanych dysfunkcji.
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne
Dzięki tym zajęciom stymulowany jest ogólny rozwój , rozwijana jest sprawność manualna, funkcje motoryczne, koncentracja uwagi, spostrzegawczość, percepcja wzrokowa, funkcje słuchowo-językowe.
Biblioterapia/Filmoterapia
Dzięki tym zajęciom dostarcza się wiedzy i rozrywki poprzez interesującą literaturę, film czy prasę. Kładziony jest też nacisk na zajęcia edukacyjne mające na celu podnoszenie wiedzy ogólnej (nauka lub podtrzymanie, na możliwym do osiągnięcia poziomie, umiejętności czytania i słuchania ze zrozumieniem oraz pisania, liczenia itp.).Uczestnicy w ramach relaksu oglądają telewizję, słuchają muzyki. Uczestniczą też w cotygodniowych wyjściach na zajęcia , które organizowane są dla naszych podopiecznych w bibliotece.
Zajęcia kulturalno – oświatowe i spotkania okolicznościowe
W ramach zajęć terapeutycznych podopieczni nabywają umiejętności spędzania czasu wolnego poprzez rozwijanie zainteresowań lekturą książek, czasopism, programami telewizyjnymi, filmami, grami planszowymi, bilardem, grą w karty. Niezwykle istotne jest motywowanie podopiecznych do wychodzenia z domu i korzystania z takich form spędzania wolnego czasu jak: turystyka, rekreacja, biblioterapia, udział w imprezach integracyjnych, kulturalnych, sportowych i towarzyskich oraz przeglądach artystycznych takich jak: przeglądy twórczości, spotkania andrzejkowe, jarmarki. Podopieczni w ramach terapii uczestniczą również w wielu wyjazdach.
Uczestnicy Domu w miarę możliwości włączają się w organizację różnych imprez ,biorą bezpośredni udział w spotkaniach okolicznościowych, oraz w zajęciach w środowisku otwartym.
Świetlica to również miejsce treningów społecznych oraz spotkań społeczności całego Domu, na których omawiane są wszelkie sprawy związane z DŚDS z udziałem uczestników i personelu. Odbywają się tutaj copiątkowe warsztaty pod nazwą „Od węzełka do supełka” obejmujące bardzo szeroką tematykę ( od zagadnień typowo medycznych do poruszanych problemów życia codziennego) w formie pogadanek bądź paneli dyskusyjnych. Czas spędzany na tej pracowni poświęcany jest też na nabywanie umiejętności z zakresu prac gospodarczych, z zakresu radzenia sobie w sytuacjach zdarzeń losowych, rozwiązywania problemów, załatwiania spraw w urzędach oraz wzmacniania przyjaźni i przełamywania nieśmiałości. Podopieczni uczą się również tolerancji i akceptacji drugiego człowieka jak również nawiązywania bezkonfliktowych dyskusji i wyrażania swoich uczuć w sposób akceptowalny społecznie.